Žiadna sci-fi, ale skutočný tréning v prostredí rozšírenej reality

Virtuálna realita, rozšírená realita a zmiešaná realita sa v dnešnej dobe dostáva do vzdelávania takmer v každej oblasti, ako vo firmách, tak i na vysokých školách. Deaktivácie a vyslobodzovania z elektrického auta, riešenia úniku nebezpečnej látky z cisterny a poskytovania prvej pomoci. S akčnými scenármi, novou technológiou a prácou s hologramami sa zoznámili aj študenti Žilinskej univerzity v Žiline.

Skvelá správa je, že nový scenár v tomto semestri funguje na Fakulte bezpečnostného inžinierstva (FBI UNIZA). V procese výučby záchranných zložiek a krízových manažérov aplikujú študenti okuliare HoloLens 2 v kombinácii so špeciálnou aplikáciou FightARs. Progres je v dnešnej dobe nevyhnutný najmä pre generáciu, ktorá sa pripravuje na povolania budúcnosti.

V októbri 2022 prebehlo na pôde UNIZA testovanie jedinečných scenárov, ktoré boli vytvorené v rámci projektu FightARs (Teasers for training firefighters within immersive environments). Výsledky, ktoré boli dosiahnuté v priebehu dvoch rokov, predstavujú sľubný začiatok pre imerzívny zážitok (vtiahnutie do scény) pomocou jedinečných scenárov. Vďaka nim bude možné zrealizovať tréning aj pre nebezpečné a finančné náročné scenáre.

FBI UNIZA zorganizovala v októbri 2022 konferenciu v spolupráci s partnermi s Estónska, Litvy, Nemecka, Cypru a Českej republiky. Záchranné zložky, učitelia a študenti sa zoznámili s novou technológiou, prácou s hologramami a scenármi, ktoré boli vytvorené. Pri tréningoch je možné používať obe ruky, hlasové ovládanie, „remote assist“, zrkadlenie obrazovky, ktoré zefektívňujú učenie.

„Ďalším krokom je vytvorenie centier Excellentnosti, ktoré budú vytvorené na univerzitách vrátane FBI UNIZA. Veríme, že aj týmto projektom a jeho výsledkami prispejeme k prepojeniu moderných technológií a praktického tréningu, ktorý je v dnešnej dobe nevyhnutnosťou,“ povedala doc. Katarína Hollá, FBI UNIZA.

Žilinská univerzita v Žiline (UNIZA):

  • top 3 univerzita na Slovensku a top 3 podľa rebríčka portálu Profesia.sk
  • ponúka študijné programy s rýchlym uplatnením na trhu práce
  • má unikátny kampus v prírode hneď vedľa žilinského lesoparku
  • ponúka študentom možnosť praxe v študentskom rádiu, televízii, vo folklórnom súbore či v startupe Povolanie podnikateľ
  • poskytuje množstvo športových aktivít, kurzov a desiatky druhov športov aj v hernej komunite UNIZA esport


Väčšina prihlášok pre prvé kolo prijímacích pohovorov sa uzatvára 31. 3. 2023.

Pridaj sa k nám a študuj výzvy...