Žilinská univerzita v Žiline a Mesto Žilina budú ako prví testovať mobilnú nabíjaciu jednotku pre elektrické vozidlá

3. mája sa v Žiline zaháji prvé verejné testovanie mobilnej nabíjacej jednotky pre elektrické vozidlá (EV). Testovanie sa uskutoční v rámci projektu UMC (Urban Mobile Charging), ktorý je spolufinancovaný iniciatívou EIT Urban Mobility Európskeho inštitútu pre inovácie a technológie (EIT).

bezplatne nabijanie mobilnej elektrickej jednotky1

Verejné zahájenie testovania sa uskutoční v utorok, 3. mája v čase od 10. do 12. hodiny na Rektoráte Žilinskej university v Žiline, Univerzitná 8215/1, 010 26 Žilina. Ide o bezplatné verejné podujatie, na ktorom budú účastníkom prezentované aktuálne informácie o elektrickej mobilite a vodiči elektromobilov sa dozvedia o možnosti bezplatného nabíjania svojich elektrických vozidiel mobilnou nabíjacou jednotkou.

O projekte UMC: pomocou unikátnej služby NimBee odstránime najväčšiu prekážku elektromobility

Cieľom projektu UMC je otestovať mobilnú nabíjaciu jednotku pre elektrické vozidlá s názvom „NimBee“. Užívatelia elektrických vozidiel si tak budú môcť objednať dobíjanie kedykoľvek a prakticky kdekoľvek v závislosti od potreby. Je to možné vďaka kombinácii mobilnej nabíjacej jednotky s napájaním jednosmerným prúdom, operačného softvéru a mobilnej aplikácie. Do zahájenia testovania bude mobilná aplikácia „NIMBEE“ dostupná aj na systémoch Android a iOS na Slovensku.

Dostupná nabíjacia infraštruktúra je hlavným problémom tak pre mestá, ako aj pre používateľov EV. Očakáva sa, že do roku 2030 bude potrebovať efektívne nabíjanie až 33 miliónov majiteľov EV v Európe. Na rozdiel od pomalých nabíjacích staníc, rýchlo nabíjacie stanice výrazne zaťažujú lokálne elektrické siete a nie je možné ich inštalovať všade. Napríklad, je pomerne obtiažne inštalovať ich v mestských oblastiach, ako sú historické centrá miest, obytné domy, a pod., kde by rozšírenie kapacity elektrickej siete mohlo byť veľmi nákladné. Riešením, ktoré ponúka zlepšenie dostupnosti rýchleho nabíjania v mestských oblastiach, je naopak, preprava rýchlo nabíjacej stanice priamo k elektrickému vozidlu. Jan Šámal, generálny riaditeľ spoločnosti Nimble Energy a autor myšlienky NimBee, vysvetľuje, ako Nimbee mení vnímanie modelu nabíjania:

“Chcem zbaviť majiteľov elektromobilov závislosti od nabíjacích staníc. Prečo by mal človek jazdiť k nabíjačke, keď môže prísť nabíjačka ku nemu? Nimbee je elektromobilita bez problémov.”
Jan Šámal, CEO a autor NimBee

O testovaní: príďte sa dozvedieť viac o elektrickej mobilite

Verejné zahájenie testovania 3. mája bude dátumom, kedy sa spustí 2-mesačné „bezplatné testovanie na požiadanie“ služby UMC „NIMBEE“ pomocou mobilnej aplikácie v Žiline.
Služba bude postupne testovaná v troch mestách v rámci Európy. Spoločným cieľom testovania je potvrdiť technologickú a komerčnú životaschopnosť mobilného rýchleho nabíjania. Každá z troch testovacích aktivít sa uskutoční v rôznej fáze projektu a bude mať iný účel. Vôbec prvé testovanie v rámci projektu sa uskutoční v meste Žilina v máji a júni 2022, a jeho účelom je otestovať mobilné rýchle nabíjanie ako službu na požiadanie. Mobilná nabíjacia jednotka bude obsluhovaná dvojčlennou posádkou. Posádka privezie nabitú jednotku NIMBEE na prívesnom vozíku na miesto určené majiteľom EV. Služba bude bezplatná a majitelia EV si ju môžu objednať pomocou aplikácie v mobilnom telefóne.

Viac informácií v priloženej TS >>

E-prihláška
Pridaj sa k nám a študuj výzvy.

Návrat hore