Žiadna sci-fi, ale skutočný tréning v prostredí rozšírenej reality

Virtuálna realita, rozšírená realita a zmiešaná realita sa v dnešnej dobe dostáva do vzdelávania takmer v každej oblasti, ako vo firmách, tak i na vysokých školách. Deaktivácie a vyslobodzovania z elektrického auta, riešenia úniku nebezpečnej látky z cisterny a poskytovania prvej pomoci. S akčnými scenármi, novou technológiou a prácou s hologramami sa zoznámili aj študenti Žilinskej univerzity v Žiline.

Skvelá správa je, že nový scenár v tomto semestri funguje na Fakulte bezpečnostného inžinierstva (FBI UNIZA). V procese výučby záchranných zložiek a krízových manažérov aplikujú študenti okuliare HoloLens 2 v kombinácii so špeciálnou aplikáciou FightARs. Progres je v dnešnej dobe nevyhnutný najmä pre generáciu, ktorá sa pripravuje na povolania budúcnosti.

Ziadna sci-fi_01

V októbri 2022 prebehlo na pôde UNIZA testovanie jedinečných scenárov, ktoré boli vytvorené v rámci projektu FightARs (Teasers for training firefighters within immersive environments). Výsledky, ktoré boli dosiahnuté v priebehu dvoch rokov, predstavujú sľubný začiatok pre imerzívny zážitok (vtiahnutie do scény) pomocou jedinečných scenárov. Vďaka nim bude možné zrealizovať tréning aj pre nebezpečné a finančné náročné scenáre.

FBI UNIZA zorganizovala v októbri 2022 konferenciu v spolupráci s partnermi s Estónska, Litvy, Nemecka, Cypru a Českej republiky. Záchranné zložky, učitelia a študenti sa zoznámili s novou technológiou, prácou s hologramami a scenármi, ktoré boli vytvorené. Pri tréningoch je možné používať obe ruky, hlasové ovládanie, „remote assist“, zrkadlenie obrazovky, ktoré zefektívňujú učenie.

Ziadna sci fi 02_u

„Ďalším krokom je vytvorenie centier Excellentnosti, ktoré budú vytvorené na univerzitách vrátane FBI UNIZA. Veríme, že aj týmto projektom a jeho výsledkami prispejeme k prepojeniu moderných technológií a praktického tréningu, ktorý je v dnešnej dobe nevyhnutnosťou,“ povedala doc. Katarína Hollá, FBI UNIZA.

Žilinská univerzita v Žiline (UNIZA):
  • top 3 univerzita na Slovensku a top 3 podľa rebríčka portálu Profesia.sk
  • ponúka študijné programy s rýchlym uplatnením na trhu práce
  • má unikátny kampus v prírode hneď vedľa žilinského lesoparku
  • ponúka študentom možnosť praxe v študentskom rádiu, televízii, vo folklórnom súbore či v startupe Povolanie podnikateľ
  • poskytuje množstvo športových aktivít, kurzov a desiatky druhov športov aj v hernej komunite UNIZA esport

Väčšina prihlášok pre prvé kolo prijímacích pohovorov sa uzatvára 31. 3. 2023.
E-prihláška
Pridaj sa k nám a študuj výzvy.
Návrat hore