Študentské mobility Erasmus+, ktoré sú dlhodobo dostupné aj pre študentov Žilinskej univerzity v Žiline, ponúkajú jedinečné príležitosti na získanie nových vedomostí, zlepšenie jazykových schopností a spoznanie rôznych kultúr. Študenti našej univerzity, ktorí tieto pobyty absolvovali, sa zhodujú na tom, že táto skúsenosť prináša nielen profesionálne, ale aj osobné zážitky, ktoré obohacujú ich životy dlho po návrate. Zanecháva v nich trvalú stopu a nové perspektívy a priateľstvá, na ktoré budú spomínať celý život. Čo naši študenti považujú za najväčší benefit programu Erasmus+ a čo si z pobytov na zahraničných univerzitách či stážach v zahraničných firmách odnášajú?

Študentka Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov, Lívia Bohdanová absolvovala až dva Erasmus+ študijné pobyty. V 2. ročníku vycestovala do hlavného mesta Litvy a v 4. ročníku absolvovala pobyt v Porte v Portugalsku. „Erasmus+ študijný pobyt v týchto krajinách by som odporučila každému, kto má záujem vidieť iný kus sveta, skúsiť žiť v krajine s odlišnou kultúrou a spoznať nových ľudí.“ Za najväčšiu výhodu považuje najmä všetky priateľstvá, ktoré si počas pobytu v zahraničí vytvorila. S mnohými je doteraz v kontakte. „Tieto priateľstvá sú o to silnejšie, že sme boli všetci na jednej lodi – ďaleko od domova a boli sme tam jeden pre druhého. Bolo veľmi inšpirujúce spoznávať ľudí z rôznych kultúr a nasávať ich názory, skúsenosti či životný štýl.“ Lívia sa vďaka Erasmu pozerá na svet úplne z iného pohľadu, než zvykla predtým a zároveň dopĺňa, že je samostatnejšie, sebavedomejšia a oveľa viac pripravená na rôzne situácie, ktoré život prináša. „Je to úžasná príležitosť, ktorá mi do života priniesla množstvo nových priateľstiev, zážitkov, skúseností, znalostí a jednoducho urobila môj študijný život pestrejší a krajší,“ dodáva záverom.
O svojej skúseností s Erasmom sa čerstvo podelil aj študent Strojníckej fakulty, Jakub Harmečko, ktorý sa práve nachádza na svojom prvom pobyte v meste Bühl v Nemecku. „Už teraz po mesiaci vidím na sebe rozdiel. Zdokonaľujem sa v anglickom jazyku a menej sa bojím komunikovať. Zároveň som oveľa samostatnejší“, opisuje svoje skúsenosti Jakub, ktorý využil účasť na programe Young engineer. Tento program realizuje spoločnosť Schaeffler Kysuce v spolupráci s Erasmus+. „Mám možnosť nazrieť do firmy zvnútra a robiť na projektoch, kde môžem rozvíjať svoje schopnosti. Je úžasné vidieť reálne problémy, ktoré sa riešia v praxi. Zatiaľ je môj dojem veľmi pozitívny a teším sa čo tu ešte zažijem.“ Jakub verí, že s touto skúsenosťou bude mať na trhu práce po skončení štúdia ľahšie uplatnenie.

5-mesačný pobyt cez Erasmus+ program absolvoval na partnerskej univerzite v Taliansku, konkrétne na Sicílii, aj Jozef Kmeť, študent 2. ročníka na Fakulte elektrotechniky a informačných technológií. Jozef je zároveň predsedom ESN (European Student Network) na Žilinskej univerzite. Počas svojho pobytu v meste Catania získal okrem nových kamarátov veľa skúseností aj do svojho profesijného života, a naučil sa niečo aj mimo svoje študijné zameranie. “Túto skúsenosť by som odporučil všetkým, ktorí chcú vystúpiť zo svojej komfortnej zóny, spoznať zahraničné kultúry a zlepšiť sa v cudzích jazykoch.“

Daniela Šarudyová, zo Stavebnej fakulty sa počas svojho štúdia zúčastnila už dvoch BIP programov (Blended Intensive Program), ktoré sú kratšie ako klasické Erasmus programy a môžu trvať len pár týždňov či mesiac. Daniela takto navštívila Slovinsko a Francúzsko. Každý z programov jej priniesol niečo nové.
„V Slovinsku sme sa zameriavali na ekológiu a inovatívne riešenia, kde sme okrem práce na projekte navštívili rôzne firmy a spoznávali mesto.“
Vo Francúzsku pracovala na projekte v oblasti stavebníctva. V blízkosti Paríža strávila mesiac a okrem profesionálnych skúseností spoznala množstvo ľudí z rôznych krajín, s ktorými je dodnes v kontakte.
„Každému to odporúčam všetkými desiatimi. Keď človek nemá čas alebo chuť ísť niekam na dlhodobý Erasmus, BIP mobilitu vnímam ako super kompromis.“
Tomáš Chovan, študent Fakulty Bezpečnostného inžinierstva, sa programu Erasmus + zúčastnil v slovinskej Ljubljane. „Aj keď som spočiatku váhal, či to vôbec absolvovať, nakoniec to bola jedna z najlepších skúseností v mojom živote,“ spomína Tomáš. Čo ho nakoniec presvedčilo do toho ísť? „Raz som počul radu, že ak chceš v živote niečo dosiahnuť, neboj sa riskovať, iba to ťa posunie vpred.“ Okrem spoznávania krásnej slovinskej prírody Tomáša očarila aj slovinská kultúra a zvyky. „Naučil som sa vnímať svet z rôznych perspektív a budovať kontakty na medzinárodnej úrovni.“ Tomáš mal na svojom pobyte jedinečnú možnosť učiť sa od jedného z najlepších expertov na oblasť kybernetickej bezpečnosti v Slovinsku. Táto oblasť ho veľmi zaujíma a chce sa jej ďalej venovať. Verí, že cenné znalosti a skúsenosti, ktoré na pobyte získal mu pomôžu aj v budúcej kariére. “Erasmus+ vrelo odporúčam všetkým študentom, ktorí chcú spoznať svet, rozšíriť si obzory a dokázať, že majú na viac ako si často myslia.“

Michaela Pauriková, študentka 2. ročníka na Fakulta riadenia a informatiky, je momentálne už na svojom treťom zahraničnom pobyte. „Vďaka Erasmu som mohla byť súčasťou hneď niekoľkých tímov, čo mi prinieslo cenné skúsenosti v oblasti informatiky, komunikácie v angličtine, ale aj vzájomnej spolupráce. Pobyt v zahraničí obohatil aj môj osobný život. Naučil ma, že svet je možné vnímať rôznymi pohľadmi a pomohol mi tak vyformovať si vlastné názory.“ Na konci bakalárskeho štúdia Michaela najprv absolvovala 5 mesačný študijný pobyt vo Fínsku na univerzite vo Vaase, následne si vybavila stáž na Univerzite La Laguna na Tenerife, kde pôsobila 4 mesiace. Asistovala pri predmete o kryptografii a kybernetickej bezpečnosti či zdieľala svoje poznatky a skúsenosti s výskumnou skupinou. Momentálne v stáži pokračuje opäť vo Fínsku na Univerzite v Jyväskyle, kde je súčasťou ďalšej výskumnej skupiny. „Z profesijného hľadiska ma Erasmus učí, aké je dôležité si vedieť veci správne zorganizovať. Práca v tak rôznych tímoch mi naopak prináša schopnosť vedieť sa prispôsobiť, komunikovať zrozumiteľne a jasne, ale tiež sa navzájom obohacovať skúsenosťami.“ Každú krajinu, v ktorej bola, považuje za osobitú a inšpiratívnu, a každá ju naučila niečo nové.

„Naučiť sa väčšej ohľaduplnosti voči ostatným a viac si začať veriť.“ Práve toto považuje Matej Grečmal z Fakulty humanitných vied, z Katedra mediamatiky a kultúrneho dedičstva, za najväčšiu výhodu absolvovania programu Erasmus+. Matej strávil 5 mesiacov v litovskom mestečku Kaunas, ktoré žije najmä basketbalom. „15-tisícová aréna je tu vypredaná na každom zápase a šport je tu naozaj populárny“, spomína Matej, ktorý plánuje na Erasmus vycestovať znova aj ďalší rok. „Tento program by som odporučil každému, kto chce spoznať novú krajinu, osamostatniť sa a zažiť štúdium v zahraničí. Na zážitky odtiaľ nikdy nezabudnem.“
Aneta Trabalíková, z Výskumného ústavu vysokohorskej biológie vďaka programu Erasmus+ nahliadla hlbšie do výskumu veľkých šeliem, hlavne vlkov, ktorými sa zaoberá. „Bolo veľmi zaujímavé vidieť ako funguje výskum prírody v zahraničí a celkovo iný edukačný systém. Taktiež bolo skvelé spoznávať nové miesta a nespočetne veľa nových skvelých ľudí“. Aneta absolvovala počas svojho štúdia už 2 pobyty. Prvú stáž v talianskom meste Siena, kde sa okrem terénnej práce ohľadne výskumu vlkov, mohla venovať aj svojim koníčkom, bicyklu a turistike. Aneta veľmi oceňuje maximálnu nápomocnosť a ochotu všetkých vyučujúcich, s ktorými na stáži spolupracovala. „Profesori a ľudia celkovo boli úžasní a neustále sa zaujímali či niečo nepotrebujem. Dozvedela som sa od nich množstvo nových informácií.“ Druhú stáž Aneta absolvovala v Brne na Univerzite Mendelu, kde tiež prehlbovala svoje znalosti ohľadne šeliem. „Erasmus stáže ma neskutočne obohatili po všetkých stránkach a budem na ne dlho spomínať.“ Aneta sa aj vďaka svojej skúsenosti s programom Erasmus+ rozhodla pokračovať v magisterskom štúdiu na univerzite v Nórsku, kde aktuálne pôsobí.
