Študentka našla riešenie na odhalenie falošného občianskeho preukazu

Úspech Lucie Piatrikovej v elitnej súťaži IT Spy

Čo má spoločné elitná súťaž diplomových prác IT Spy s overením digitálnej identity? Lucia Piatriková z Fakulty riadenia a informatiky na Žilinskej univerzite v Žiline (FRI UNIZA) vo svojej diplomovej práci navrhla postup, ktorý dokáže odhaliť falošný občiansky preukaz. Ochranný prvok s opticky variabilnou farbou by mal byť v budúcnosti doplnený do produktu komerčnej spoločnosti, ktorá vyvíja riešenia pre digitálne overenie pravosti občianskeho preukazu13. ročník elitnej súťaže diplomových prác IT Spy (IT Student Project of the Year), organizuje ACM Czech and Slovak Chapter v spolupráci so spoločnosťou Profinit a za podpory viacerých slovenských a českých ministerstiev a ďalších organizácií.

Lucie Piatrikovej v elitnej súťaži IT Spy_01_u

Z viac než 1200 diplomových prác postúpila do finále medzi 8 najlepších

Lucia Piatriková, doktorandka FRI UNIZA, so svojou diplomovou prácou Vizuálna detekcia falšovaných ochranných prvkov na občianskom preukaze získala Cenu verejnosti ako aj Cenu Magenta Award for Excellence in IT (Best Diploma Thesis – Year 2022), ktorú jej udelil hlavný partner súťaže, spoločnosť T-Mobile. Z konkurencie viac než 1200 diplomových prác, ktoré vznikli a boli obhájené na IT fakultách 20 českých a slovenských univerzít, jej diplomová práca postúpila do finále, ktorého sa zúčastnilo 8 najlepších diplomových prác.

Digitálne overenie identity je novým trendom

S občianskym preukazom si môžeme založiť účet alebo zobrať úver z pohodlia domova. Pre overenie identity je potrebné odfotografovať svoj občiansky preukaz pomocou smart zariadenia. Digitálne overenie so sebou nesie mnohé bezpečnostné riziká, keďže časť procesu je v nekontrolovanom prostredí v rukách klienta. Systém musí byť schopný odhaliť falošné doklady. Aktuálne existujúce riešenia v tejto oblasti kontrolu ochranných prvkov nepoužívajú.

Navrhnutý postup dokáže odhaliť falošný občiansky preukaz

Lucia navrhla postup digitálneho overenia pravosti občianskeho preukazu na videu na základe ochranného prvku s opticky variabilnou farbou (OVI). Postup sa skladá z troch krokov. Prvým krokom je nájdenie občianskeho preukazu na snímkach videa pomocou algoritmu SIFT. Druhým krokom je nájdenie OVI ochranného prvku pomocou metódy Template Matching a algoritmu SIFT. V poslednom kroku sa skontrolujú vizuálne vlastnosti OVI ochranného prvku, a to konkrétne odlesk a zmena farby.

Know how z fakulty, študijných pobytov a dôvera rodiny i kamarátov

Základom boli hlavne vedomosti a zručnosti, ktoré získala na FRI UNIZA, ale aj počas troch Erasmus študijných pobytov vo Varšave, Maribore a Prahe. Pre prácu potrebovala vytvoriť dataset s občianskymi preukazmi pre návrh a testovanie metód. Tu prišla na pomoc rodina a kamaráti.

Rob to buď naplno, alebo to nerob vôbec

„Myslím si, že predpoklad pre úspech diplomovej práce je snažiť sa urobiť maximum, urobiť to čo najlepšie ako viete. Ja som pri tvorbe mojej práce myslela na to, že chcem vytvoriť niečo, na čo budem hrdá, a to sa mi podarilo,“ hovorí Lucia Piatriková. Využíva všetky príležitosti, ktoré sa ponúkajú, v tomto roku má aj cestovateľské a športové, hlavne bežecké ciele.

Lucia Piatriková je študentka 1. ročníku doktorandského štúdia v odbore Aplikovaná informatika na Katedre softvérových technológií FRI UNIZA. Témou jej dizertačnej práce sú Aplikácie neurónových sietí v obrazových medicínskych dátach a ich vysvetliteľnosť, vedúcim práce je prof. Mgr. Ivan Cimrák, Dr. V minulom roku vyhrala Zvolenskú bežeckú ligu v kategórii do 40 rokov. Na Letnej Univerziáde SR 2020, ktorá sa konala v Žiline na UNIZA, získala druhé miesto v jumpingu.
Žilinská univerzita v Žiline je preto priekopníkom novej koncepcie vzdelávania v účtovníctve a daniach. Zároveň vychováva vrcholových ekonomických manažérov, čo ocenia najmä podniky, ktorých ekonomické oddelenia chystajú generačnú výmenu.

Žilinská univerzita v Žiline (UNIZA):
  • top 3 univerzita na Slovensku a top 3 podľa rebríčka portálu Profesia.sk
  • ponúka študijné programy s rýchlym uplatnením na trhu práce
  • má unikátny kampus v prírode hneď vedľa žilinského lesoparku
  • ponúka študentom možnosť praxe v študentskom rádiu, televízii, vo folklórnom súbore či v startupe Povolanie podnikateľ
  • poskytuje množstvo športových aktivít, kurzov a desiatky druhov športov aj v hernej komunite UNIZA esport

Väčšina prihlášok pre prvé kolo prijímacích pohovorov sa uzatvára 31. 3. 2023.
E-prihláška
Pridaj sa k nám a študuj výzvy.
Návrat hore