Príležitosti na osobnostný a kariérny rast, štúdium bez finančných obmedzení a iný vzdelávací systém. K tomu medzinárodné skúsenosti, zlepšenie jazykových schopností a priateľstvá na celý život. Vďaka programu Erasmus+ mali študenti Žilinskej univerzity v Žiline (UNIZA) jedinečnú príležitosť vzdelávať sa na zahraničných univerzitách viackrát počas svojho štúdia. V kontexte rôznorodých kultúr, vedomostí a hodnôt národov spoznávali seba samých a lepšie identifikovali svoje budúce pôsobenie v živote a na trhu práce zároveň.
Program Erasmus+ dal Radovanovi Kopúnkovi z Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov (FPEDAS UNIZA) nielen možnosť žiť a študovať v cudzej krajine, spoznať nových priateľov a zlepšiť si úroveň anglického jazyka, ale aj získať kontakty na ľudí pracujúcich v medzinárodných spoločnostiach v oblasti civilného letectva. Po 5-mesačnom študijnom pobytu Erasmus+ na Estonian Aviation Academy si podal prihlášku na ďalší študijný pobyt. V letnom semestri 1. ročníka inžinierskeho štúdia bude študovať na Univerzite ENAC v Toulouse, ktorá je jednou z najprestížnejších vzdelávacích inštitúcií v oblasti civilného letectva na svete. „Hlavnou výhodou programu Erasmus+ sú jednoznačne granty, ktoré vám vo väčšine prípadov dokážu pokryť rozdiel v nákladoch na štúdium doma a v zahraničí a tiež fakt, že na rozdiel od domácich študentov na zahraničných univerzitách nemusíte platiť školné. Keďže tieto univerzity majú pomerne vysoké školné pre cudzincov, musím priznať, že bez programu Erasmus+ by som nemohol ani pomýšľať na to, že by som tam niekedy študoval,“ povedal Radovan Kopúnek.
„Program Erasmus+ je naozaj nenahraditeľný, mal by patriť do povinných štruktúr vzdelávania sa na Slovensku. Od kolegov z Francúzka vieme, že u nich je to povinné,“ povedal Jozef Filo zo Strojníckej fakulty (SjF UNIZA), ktorý študoval na Vilnius Gediminas Technical University (VGTU) v Litve. Nový campus, dobrú atmosféru a kvalitné vzdelávanie tu zažívajú hlavne študenti v oblasti strojárstva, mechatroniky, elektrotechniky i letectva. Jozef Filo nemal motiváciu ani tak v spoznávaní ľudí a novej krajiny, ale predovšetkým v zdokonalení sa v cudzom jazyku a získaní nových vedomostí pre nasledujúcu kariéru. „Je to unikátna príležitosť a projekt EÚ, ktorý podporuje mladých ľudí v seba-rozvoji a predurčuje ku schopnosti uplatnenia sa v praxi a v razantnejšom kariérnom raste v pracovnom živote,“ doplnil Jozef, ktorý sa okrem štúdia v Litve nakoniec rozhodol navštíviť aj Nórsko a Lotyšsko.
Timotej Jarina z Fakulty elektrotechniky a informačných technológií (FEIT UNIZA) zažíva prostredníctvom Erasmus+ programu celý školský rok v Helsinkách vo Fínsku. Okrem osobnostného a kariérneho rastu, nových priateľov a kultúr, či zdokonalenia jazyka, považuje rozdielny vzdelávací systém za najväčšiu výhodu . Odlišnosť vo vzdelávacom systéme je najmä v tom, že ho tvorí množstvo domácich úloh a skupinových projektov, ktoré do určitej miery nahrádzajú skúšku, a preto sa im treba pravidelne venovať. „ Super vec je, že semester je rozdelený na 2-3 časti. V každej časti máte približne 3 predmety, ktorým sa plne venujete a potom ich v ďalšej časti vymeníte za iné. Je to omnoho lepšie ako mať 6-7 predmetov naraz a “skákať” z predmetu do predmetu,“ hovorí Timotej Jarina. Popri škole sa študenti v Helsinkách aktívne zapájajú do študentských organizácií a aktivít alebo trávia čas športovaním. Aj keď tam nie sú kopce, možnosti lyžovania a turistiky, Timotej pravidelne korčuľuje, hráva hokej aj florbal, pláva a saunuje. „Erasmus+ je naozaj skvelá príležitosť, ktorú prajem zažiť každému aspoň raz,” odporúča Timotej Jarina.
„Erasmus+ je obrovská komunita plná mnohých ochotných ľudí, ktorí mi pomohli so všetkým, čo bolo potrebné. Zistil som, že sa nie je čoho báť a ďakujem za všetko, čo som mohol vďaka tomuto programu zažiť,“ spomína na svoj študijný pobyt Tobiáš Vyhnal zo Stavebnej fakulty (SvF UNIZA). Na univerzite UMINHO v Portugalsku nadviazal nové priateľstvá a dôležité kontakty.
Okrem získaných kreditov si zlepšil aj úroveň anglického jazyka a za kľuč k zlepšeniu považuje práve odvahu chcieť, byť smelý a predovšetkým rozprávať. „Nezáleží na tom, z ktorej časti zeme sme, ak sme trošku tolerantní, tak zistíme, že nie sme až tak odlišní a vynikajúci a dobrí ľudia sú kdekoľvek na svete,“ dodáva Tobiáš Vyhnal.
„Najväčším úspechom, čo sa týka školy, bola práca vo väčšom tíme so študentmi z rôznych fakúlt a zameraní. Mali sme spolu vytvoriť reálny start-up a na konci semestra sa to prezentovalo reálnym firmám, ktoré ak mali záujem, mohli tento projekt začať financovať a spolupracovať na ňom,“ spomína Matej Grochal z Fakulty riadenia a informatiky (FRI UNIZA) na svoj Erasmus+ pobyt v Porte, kde študoval softvérové inžinierstvo v anglickom jazyku počas letného semestra. Celý čas mu plynul s ľahkosťou a v porovnaní s tým, ako to zažíva na Slovensku, si dovolil venovať viac času sebe samému. Letný semester si predlžil do konca júla a zažil roadtrip po celom Portugalsku, letné večery na pláži alebo na preslávenom mieste Jardim de Morro, kde sa každý večer tlieska slnku, že zapadlo. Turistiku v portugalských pohoriach Serra de Estrela, Geres alebo Valongo, surfovanie aj vynikajúcu kuchyňu, sviatok São João (u nás sv. Ján) a mnohé ďalšie, pri ktorých sa ľudia zabávajú v uliciach pri rytmoch reggaetonu, cha che, ale aj brazílskeho phonku. Neopísateľné zážitky a skúsenosti, pri ktorých sa naučil balansovať svoj osobný život, prácu, školu aj zábavu si bude pripomínať ešte dlho – je členom ESN UNIZA, kde zažíva voľné pokračovanie Erasmus+ programu.
„Ak chceš v živote niečo dosiahnuť, vyber si vždy tú ťažšiu cestu!“ je rada, ktorá presvedčila Tomáša Chovana z Fakulty bezpečnostného inžinierstva (FBI UNIZA). Študijný pobyt Erasmus+ na Faculty of Criminal Justice and Security v Ljubljane v Slovinsku vníma za jednu z najlepších skúseností v živote. Naučil sa vnímať svet z rôznych perspektív a budovať kontakty na medzinárodnej úrovni. Študoval kybernetickú bezpečnosť, učil sa od jedného z najlepších expertov v Slovinsku a získal cenné znalosti a skúsenosti, ktoré mu pomôžu v budúcej kariére aj živote. Jednoznačné obohatenie sa po jazykovej, kultúrnej a predovšetkým osobnostnej stránke odporúča každému študentovi. Slnečné prechádzky po plážach v Pirani v decembri a nové priateľstvá so študentmi z rôznych kontinentov patria k ďalším nezabudnuteľným zážitkom.
„Bol som v Chorvátsku pol roka, čiže jeden semester a mám pocit, akoby som prežil druhý život,“ spomína na svoj Erasmus+ pobyt Adam Jaroš z Fakulty humanitných vied (FHV UNIZA). Ako budúcemu učiteľovi anglického jazyka mu známi odporúčali ísť do anglicky hovoriacej krajiny, ale jeho skúsenosť na univerzite v Splite mu zlepšila úroveň anglického jazyka aj tak. Mesto plné histórie a posiate krásnymi ostrovmi je tiež mekka futbalu na Balkáne. Adam spoznal Brač, prihlásil sa do najväčšieho boxeristického klubu v Chorvátsku a jeho najlepším priateľom sa stal študent z Pakistanu. „Zažil som kúsok sveta, spoznal nových ľudí, iné názory a kultúry, dozvedel sa viac o problémoch iných krajín a konečne si užil more naplno,“ spomína Adam Jaroš na svoj nezabudnuteľný študijný pobyt. Po návrate na Slovensko sa cíti jednoznačne sebavedomejší a už si stihol podať prihlášku aj na ďalší Erasmus+ pobyt.